Rat informacija u ratnim uslovima

Sankcije koje je Vlada Crne Gore usvojila, usaglašavajući se sa spoljnom politikom Evropske unije, u praćenju mjera prema Rusiji su samo mrtvo slovo na papiru, budući da zbog neadekvatne primjene danas imamo nesmetan pristup ruskim medijima u Crnoj Gori, istakao je analitičar Digitalnog forenzičkog centra, Milan Jovanović, na konferenciji Ruska agresija na Ukrajinu: uticaj i refleksija na Zapadni Balkan, u organizaciji Atlatnskog saveza i u saradnji sa Fondacijom Konrad Adenauer, održanoj 13. decembra u Podgorici.

Na konferenciji se diskutovalo o ključnim mehanizmima za podršku bezbjednosti, stabilnosti i prosperitu regiona Zapadnog Balkana. Poseban panel na konferenciji posvećen je dezinformacijama kao jednoj od ključnih alatki u hibridnom ratu.

Jovanović je istakao da je evidentan inertan odnos vlasti, očigledno neodgovorno ponašanje i indiferentan stav članova Vlade u tehničkom mandatu na manipulisanje informacijama i nemogućnost zarobljenih institucija i agencija da djeluju. Sve zajendo doprinosi nastavku širenja ruske propagande i degradiranju Crne Gore kao buduće članice EU.

Iako u Crnoj Gori nema registrovanih redakcija vodećih ruskih medija, to ne umanjuje prisustvo ruske propagande, dodaje on. Preko određenih portala i TV stanica plasiraju se sadržaji koji obiluju dezinformacijama koje su harmonizovane sa narativom zvanične Moskve. U Crnoj Gori problemi nikada nijesu bili zvanični kanali ruske državne propagande, poput navedenih sankcionisanih medija od strane EU, već njihova neformalna i nezvanična krila, zaključuje Jovanović.

Ističe da se u Crnoj Gori sprovodi hibridni rat još od 2015. godine kada je Crna Gora jasno okrenula evroatlantskim integracijama.  Dodaje da Rusija godinama u regionu Zapadnog Balkana sprovodi svoju strategiju hibridnog djelovanja, posebno u odnosu na one države u kojima Srbija, kao ključni ruski partner, ostvaruje jak politički i vjerski uticaj, te da je interes Rusije destabilizacija regiona radi preusmjeravanja paznje Zapada sa Ukrajine.

On smatra da se Evropa polaku budi ističući revitalizaciju Berlinskog procesa, nedavni samit u Tirani i rezoluciju Evropskog parlamenta o proširenju, gdje se iznosi nedvosmislen stav oko inicijative Otvoreni Balkan.

Poručuje da EU mora da bude geopolitički igrač u svom dvorištu, dodajući da ipak ne zavisi sve od EU već i od samih država Zapadnog Balkana i da je prvi korak ka vraćanju na evropski kolosijek formiranje suštinski, a ne deklarativno pro-evropske vlade.

Emir Zulejhić, urednik portala Raskrinkavanje.ba iz Bosne i Hercegovine predstavio je  rezultate regionalnog istraživanja po pitanju dezinformacija o ratu u Ukrajni.

On je kazao da su rezultati istraživanja pokazali da manje-više iste dezinformacije se šire u svim zemljama Zapadnog Balkana kada je u pitanju rat u Ukrajini.

Zulejhić je istakao da su najrasprostranjeniji narativi koji pokušavaju opravdati invaziju, diskreditovati Zapad i krivicu prebaciti na Ukrajinu.

Ističe da je česta glorifikacija Rusije na osnovu lažih uspjeha, dodavši da se sve češće pojavljuje novi vid dezinformacija – lažne vijesti o lažnim vijestima koje targetiraju kredibilne izvore infromacija.

Jovana Prešić, projektna koordinatorka u CRTA, kazala je da srpski mediji izvještavju pristrasno i pozitivno o Rusiji, dok se uglavno šire antizapadni narativi.

Ona je kazala da su uočili nekoliko narativa kada je u pitanju rat u Ukrajini.

Jedan od osnovnih je da Rusija ne ratuje sa Ukrajnom već protiv Amerike i NATO, a da je Ukrajina zloupotrijebljena od strane Zapada, kazala je ona.

Ona je predstavila podatke istraživanja koji upućuju da se građani Srbije pored RTS-a najvčešće o ratu u Ukrajini informišu putem Happy TV.

Happy TV predstavlja platformu za penzionisane generale, ratne zločince, haške optuženike da šire dezinformacije i lažne vijesti, ističe Prešić.

U Srbiji nisu potrebni Sputnjik i RT jer domaći mediji još otvorenije plasiraju ruske dezinformacije i narative, zaključuje Prešić.