Dezinformacija: Vrapci u PG nijesu uginuli zbog 5G tehnologije

Vijest o uginuću nekoliko stotina vrabaca, usljed nevremena, koje je sinoć pogodilo Podgoricu, izazvalo je mnogo komentara da je za smrt ptica odgovorna 5G mreža. Takvu dezinformaciju je moguće pronaći u komentarima čitalaca na skoro svim crnogorskim portalima i njihovim Fejsbuk stranicama.

Na portalima se mogu pročitati komentari da su nadležni tokom večeri iskoristili nevrijeme da krijući postave 5G predajnike, i da se jutros već vide posljedice, kao i da je narod tražio tu tehnologiju koja se „nigdje lakše neće instalirati nego u Crnoj Gori, jer niko ne zna šta je to“.

Brojni komentari o navodno štetnom uticaju 5G mreže

Više puta smo objašnjavali kako nema naučnih dokaza da 5G mreža može imati štetan uticaj po zdravlje živih bića. Sve i da nije tako, vrapci nijesu mogli uginuti od posljedica zračenja 5G mreže jer se prve instalacije te tehnologije u Crnoj Gori očekuju do kraja 2022. godine.

Ornitolog Darko Saveljić za DFC je objasnio da su ptice uginule zbog naglog pada temperature.

„Vrapci su društvene ptice koje se nakon gniježdenja okupljaju u jata koja mogu brojati po nekoliko stotina. Zajedno traže hranu, piju vodu, zajedno spavaju. Pošto su mladim vrapcima ovo prve padavine nakon izlaska iz gnijezda, oni nijesu očeličeni na ovakvu kišu sa padom temperature od više od 20 stepeni. Jak vjetar imao je smrtonosni faktor rashlađivanja. Kiša je, ko je gledao, padala horizontalno. Sve to je uzrokovalo smrt na stotine njih. Vrlo vjerovatno i drugih vrsta u prirodi, ali su vrapci uz nas pa se odmah otkrije”, kazao je Saveljić.

Ovo nije prvi put da se u crnogorskoj javnosti pojavljuju spekulacije o štetnom uticaju novih tehnologija. Tako se 4. aprila, na platformi peticije.online pojavila “Peticija protiv uvodjenja 5G mreže u Crnoj Gori”, sa obrazloženjem da su se u zemljama u kojima je već instalirana 5G mreža pojavile brojne štetne posljedice. Obrazloženo je da se tokom samog testiranja 5G – u Holandiji na stotine ptica palo sa neba i uginulo, jer se koristi spektar frekvencija koje nijesu podobne ni po zdravlje ljudi, ni po zdravlje prirode.

Na uginuće ptica u Holandiji pozivaju se brojni teoretičari zavjera i protivnici 5G mreže. U periodu kada se dešavao pomor ptica (novembar 2018. godine) nije bilo 5G testiranja, a posljednje testiranje bilo je 28. jula 2018, nekoliko mjeseci prije incidenta. Te teorije su demantovane i iz lokalnih udruženja za zaštitu ptica

 Kao i prethodne generacije tehnologije bežične mreže (4G, 3G i 2G), 5G mobilni podaci se prenose putem radio talasa. Radio talasi su mali dio šireg elektromagnetnog spektra talasa i emituju energiju koja se naziva elektromagnetno zračenje. Radio talasi se nalaze na pri kraju spektra elektromagnetnog zračenja – proizvode samo nejonizujuće zračenje (vrstа elektromagnetnog zračenja koja ne poseduje dovoljno energije kojom bi mogla izazvati јonizaciju, odnosno uklanjanje elektrona iz atoma). To znači da ovi talasi ne mogu da oštete DNK u ćelijama, za razliku od  talasa sa višim frekvencijama (kao što su gama zraci, rendgenski zraci i i ultraljubičasto svijetlo) koji mogu uzrokovati promjenu u DNK ćelije.