Preko 40% građana smatra da mediji rade u interesu političkih struktura

Istraživanje javnog mnjenja o upotrebi medija i medijskoj pismenosti u 2023. godini predstavlja longitudinalnu studiju praćenja zastupljenosti stavova građana Crne Gore o upotrebi medija i kritičkom sagledavanju dostupnog medijskog sadržaja, koje je rađeno na reprezentativnom uzorku punoljetnih građana (1017). Istraživanje je realizovao Digitalni forenzički centar od 20. marta do 11. aprila 2023. godine.

Rezultate možete pronaći na LINKU.

U periodu između 2020. i 2023. godine DFC je sproveo četiri ispitivanja javnog mjenja čime je obuhvaćeno preko 4000 ispitanika kroz različite demografske grupe. Ovo djelovanje ukazuje na značajnost uticaja naše organizacije u podsticaju na razmišljanje i razumijevanje građana o medijskoj pismenosti. Važnost sprovođenja ovog istraživanja i praćenja trendova u percepciji građana o kvalitetu medijskog izvještavanja ogleda se i u zapaženim promjenama u mišljenju građana kroz četvorogodišni period, posebno  paralelno prateći promjene koje se dešavaju na medijskoj sceni, kao i društvenim i političkim promjena. 

Ovogodišnji izvještaj prikazuje uporedne rezultate dobijene kroz četiri ispitivanja javnog mnjenja na reprezentativnim uzorcima. Generalna uporedna analiza pokazuje blagi trend opadanja u zastupljenosti određenih odgovora koji ukazuju na viši stepen medijske pismenosti. Opažene razlike u zastupljenosti odgovora dobijenih između dvije uzastopne godine u većini slučajeva ne ukazuju na sistematične i značajne promjene, već na potencijalan trend opadanja u zastupljenosti ovih odgovora. Međutim, poređenjem podataka iz 2023. godine sa podacima koji su dobijeni u 2020.godini, određene promjene u stavovima građana postaju vrlo jasno izražene.

Televizija je tradicionalno medij koji se najčešće koristi, te tako 77.9% ispitanika navodi da televiziju gleda više puta nedeljno ili svakodnevno. Rezultati pokazuju da svake godine sve manji broj ispitanika navodi da svakodnevno ili više puta nedeljno gleda televiziju. Ovaj odgovor je dalo 91.6% građana u 2020., 87.8% građana u 2021. i 76.5% građana u 2022. godini.

Više od polovine građana svakodnevno ili više puta nedeljno koristi društvene mreže (63.2%) portale (56.0%) Dok je udio građana koji koriste društvene mreže prilično stabilan, podaci ukazuju na blagi trend opadanja kada je riječ o upotrebi portala. U odnosu na 2020.godinu, udio građana koji učestalo koristi portale je opao za približno 10%.

Dok je u 2022. godini svega 10.2% ispitanika navelo da svakodnevno ili više puta nedjeljno koristi podcast, u 2023. godini je primjetan rast, te isto navodi 17.1% ispitanika.

Grafikon 1 – Upotreba medija

Ocjenjujući stepen povjerenja u medije, najveću srednju ocjenu dobijaju radio (3.22) i dnevna štampa (3.22), dok najnižu ocjenju povjerenja, građani daju društvenim mrežama (2.64). Generalno gledano, građani ukazuju niži stepen povjerenja u sve medije u odnosu na podatke iz prethodne godine.

Grafikon 2 – Povjerenje u medije

Kada je u pitanju povjerenje u konkretne medije, nešto više od trećine građana navodi da u najvećoj mjeri imaju povjerenje u Televiziju Vijesti (35.1%), te portal Vijesti 33.1%.

Od ostalih televizijskih kuća, 26.8% građana, odnosno svaki četvrti, primarno najviše vjeruje RTCG, dok 16.1 % ispitanika svoje povjerenje daje Prva TV, a 13.1% navodi televiziju Nova M. Slijede TV 7, TV Adria, Gradska TV i TV E sa pojedinačnim procentima ispod 5%.

Grafikon 3 – Povjerenje u TV

Kada su u pitanju portali, nakon Vijesti(33.1%), građani najviše vjeruju portalu RTCG (15.4%), a slijede CdM (11.4%), Portal Analitika (8.8%) i Pobjeda (6.5%).

Grafikon 4: Povjerenje u portale

Kada govorimo o dnevnoj štampi, Vijestima vjeruje (43.3%). Slijede Pobjeda (25.3%) i Dan (22.2%)

 Grafikon 5: Povjerenje u dnevnu štampu

Svaki četvrti ispitanik (24.8%) negativno ocjenjuje medijsko izvještavanje u kontekstu profesionalnosti, etike i objektivnosti, a 31.4% ispitanika ocjenjuje da su crnogorski mediji objektivni i profesionalni u svom izvještavanju, te da se pridržavaju etičkog kodeksa.

Grafikon 6: Objektivno i profesionalno medijsko izvještavanje

Da mediji utiču na formiranje ličnih stavova o aktuelnim pitanjima navodi 21.1% ispitanika. Nasuprot njima, 43.3% navodi da mediji ne utiču na formiranje njihovih stavova. Upoređujući odgovore na ovo pitanje kroz četiri godine, primjetno je da sve manji broj građana ocjenjuje da mediji ne utiču na formiranje ličnih stavova, pa je tako više od polovine (56.9%) građana u 2020.godini navelo ovaj stav, dok u 2023.godini isto navodi 43.3% ispitanika, što predstavlja pad od 13.3%. 

Grafikon 7: Uticaj medija na formiranje stavova

Gotovo polovina ispitanika (48.7%) ocjenjuje da političke partije kontrolišu rad medija. Da političke partije djelimično kontrolišu rad medija navodi svaki treći ispitanik. Da ovo nije slučaj ocjenjuje 3.9% ispitanika.

Grafik 8: U kojoj mjeri političke partije kontrolišu rad medija u Crnoj Gori?

Da mediji rade u interesu političkih struktura smatra 44.6% ispitanika, što je nešto niže u odnosu na rezultate u 2022. godini. U odnosu na 7.5% građana koji su u 2022. godini naveli da mediji rade u interesu građana, u 2023. godini ovaj stav navodi gotovo duplo veći udi, dakle 15.0% građana.

Grafikon 9: U čijem interesu rade mediji?

Da mediji temeljno provjeravaju informacije koje objavljuju smatra svaki četvrti građanin (25.7%). Isto toliko (25.5%) ocjenjuje da mediji to ne čine. Nešto više od četvrtine (27.8%) ispitanika izjasnilo se da mediji koriste činjenice pomiješanje sa glasinama u svom izvještavanju, dok svaki peti (20.7%) smatra da to nije slučaj.

Većina ispitanika (75.6%) navodi da poznaje značenje pojma „fake news“ ili „lažna vijest“. Ovo je nešto veći udio ispitanika u odnosu na 70.0% koje je navelo isto u 2022.godini.  Da svakodnevno ili često primjećuju „lažne vijesti“ navodi 37.9% ispitanika, što je nešto više u odnosu na podatke iz prethodnih godina.

Grafik 11: Da li ste ikada primjetili lažne vijesti?

Među onima koji su naveli da su barem jednom primijetili lažne vijesti, gotovo polovina ispitanika navodi da se to dogodilo na internetu 51.6. U prethodnoj godini ovaj udio ispitanika iznosio je za 15.9% više, dakle 65.3% ispitanika. Da su opazili lažnu vijest na televiziji navodi 22.8% ispitanika, u štampi 12.0%, a na radiju 12.3%.

Grafikon 12: Gdje najčešće primjećujete lažne vijesti? Kumulativni odgovori na uzorku onih koji su odgovrili sa DA na prethodno pitanje(N2023 = 801 )

Da su nekada povjerovali u lažnu vijest navodi 63.7% ispitanika. Da im se to dogodilo nekoliko puta navodi svaki treći ispitanik, tačnije 34.4%, a 17% navodi da im se to nije nikada dogodilo.

Grafikon 13: Da li ste ikada povjerovali u  lažne vijesti?

Ocjenjući u kojoj mjeri je problem dezinformacija i „lažnih vijesti“ izražen u Crnoj Gori, svaki četvrti ispitanik navodi da je ovaj problem prilično ili u potpunosti izražen (25.7%). Među njima, 5.5% ispitanika smatra da je ovaj problem u potpunosti izražen, a 20.2% ocjenjuje da je ovaj problem prilično izražen. Uz to, 37.4% ocjenjuje da je ovaj problem djelimično izražen. Ukupan zbir ovih odgovora ukazuje na to da više od polovine građana, 63.1% ocjenjuje da je ovaj problem izražen u Crnoj Gori. 

Grafikon 14: Percepcija problema dezinformacija i lažnih vijesti

Više od polovine ispitanika, 63.1%  smatra da je potrebno da država nadzire i kontroliše medijske sadržaje na internetu, sa ciljem zaustavljanja dezinformacija i lažnih vijesti. Generalno gledano, u odnosu na prethodnu godinu, značajno je povećan udio ispitanika koji smatra da je potreban mehanizam kontrole kvaliteta medijskog izvještavanja.

Grafikon 15: Državna kontrola medijskog sadržaja na internetu

Ovo istraživanje je dio DFC projekta koji je podržan od strane Ambasade SAD u Podgorici. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje iznešeni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Stejt dipartmenta/Vlade SAD.