Monitoring srbijanskih medija 2021/22.

Analiza jednogodišnjeg monitoringa koji je sproveo Digitalni forenzički centar u periodu od 01. oktobra 2021. do 30. septembra 2022. godine otkriva nastojanje da se prave činjenice spoje s lažnim informacijama, pretjerivanjima ili iznošenjem činjenica izvan konteksta kako bi se oblikovalo javno mnjenje.

Analiza, koja obuhvata ukupno 11.510 članaka, je pokazala da su portali Alo, Espreso, Srbija danas, Kurir i Informer bili najčitaniji srbijanski mediji u Crnoj Gori tokom prethodnih 12 mjeseci i da su istovremeno najčešće širili sadržaj upitnog kvaliteta.

Narativi koji dominiraju izazivaju osjećaj nelagode, nesigurnosti i zabrinutosti. Ako se osvrnemo, slika Crne Gore kao kriminalne države, mafijaške organizacije, u kojoj se krše ljudska prava i održavaju izbori uz brojne nepravilnosti, kontinuirano se stvarala posljednjih godina.

Dnevno izvještavanje srbijanskih medija o Crnoj Gori ne bi uopšte bilo posebno da ne obiluje senzacionalističkim naslovima i narativima usmjerenim ka široj publici, što još više povećava zabrinutost zbog mogućnosti manipulisanja crnogorskom javnošću.

Trend objavljivanja po mjesecima pokazuje da su tabloidi na temu Crna Gora najažurnije izvještavali u januaru, aprilu i avgustu, što se poklapa sa periodom pada 42. Vlade , formiranja nove manjinske Vlade, potpisivanja Temeljnog ugovora i izglasavanja nepovjerenja Vladi Dritana Abazovića.

Dodatno, treba naglasiti da je cilj ovih narativa bio izazvati emocionalni naboj građana i kao rezultat dati dodatne podjele i napetosti. Takvo izvještavanje dovelo je do opasnih predrasuda prema Crnoj Gori, njenim građanima i institucijama kod velikog broja ljudi u Srbiji, ali i Crnoj Gori, imajući u vidu doseg i čitanost ovih portala i kod nas. Iz navedenog je vidljivo da srbijanski mediji Crnoj Gori pridaju veliku pažnju, ali na krajnje senzacionalistički i huškački način, često izvlačeći informacije iz konteksta, kršeći novinarsku etiku i ljudski moralni kodeks ponašanja.

Analizu možete preuzeti na OVOM LINKU.