Međunarodni forum Sveslovenske akademije u Njižnjem Novgorodu – narodna diplomatija ili propaganda djelatnost?

Narodna diplomatija predstavlja rusku verziju javne diplomatije, koja se razlikuje u odnosu na zapadni model, na šta će ovaj tekst pokušati da ukaže.

U Njižnjem Novgorodu je 2. novembra otvoren međunarodni forum Sveslovenske akademije nauke, kulture i umjetnosti pod nazivom Nacionalna ideja: od izvora postanka do perspektiva razvoja. Učesnici foruma bili su predstavnici vlasti, društvenih organizacija, akademici, pedagozi i studenti iz devet zemalja: Rusije, Ukrajine, Bjelorusije, Češke, Bugarske, Poljske, Crne Gore, Srbije i Grčke.

Iz javno dostupnog programa foruma vidljivo je ko su bili spikeri i govornici na panelima, ali ne i ostali učesnici. Ipak, analizom društvenih mreža i uz pomoć DFC softvera, saznajemo da su Crnu Goru predstavljali Dragan Rosandić, kolumnista portala IN4S i voditelj na televiziji Srpska TV, Vojin Grubač, takođe kolumnista portala IN4S, kao i Nebojša Jušković, predsjednik Demokratske stranke jedinstva.

Sergej Meljnjikov, pomoćnik predsjedničke administracije za spoljnu politiku je u uvodnom govoru istakao da je slovensko jedinstvo trajna vrijednost koja nam omogućava da izađemo kao pobjednici iz mnogih životnih situacija, kao i da se suočimo sa izazovima našeg vremena. Dodao je da u zapadnom svijetu sada dolazi do promjene civilizacijskog kodeksa, odbacivanja tradicionalnih vrijednosti, što je praćeno aktivnom sekularizacijom. Sprovodi se liberalni projekat, a da bi mu se oduprli moramo kosnolidovati sve svoje snage. Upravo pod geslom jedinstva slovenske kulture krije se pomenuti politički projekat.

Pretraživanjem objava na društvenim mrežama, mogli smo da pratimo razvoj samog foruma kao i mjesta koja su učesnici posjetili tokom njihovog boravka u Rusiji. Našu pažnju je privukla posjeta centrali Komsomoljskoj Pravdi (Комсомо́льская пра́вда) u Moskvi, najtiražnijem režimskom dnevnom listu u Rusiji i susret zamjenika glavnog urednika Pavela Petroviča Satkova sa Draganom Rosandićem.

Na ceremoniji otvaranja foruma učestvovali su pomoćnik predsjedničke administracije za spoljnu politiku Sergej Meljnjikov, viceguverner regije Njižnjeg Novgoroda Evgenije Liulin, glavni federalni inspektor za oblast Njižnjeg Nogoroda Aleksander Murzin, Mitropolit nižnjenovgorodski i arzamaski Georgij, predsjednik Zakonodavne skupštine regiona Nižnjeg Novgoroda Evgenije Lebedev, poslanik DUME Artem Kavinov i predsjednik Međunarodne sveslovenske akademije nauke, obrazovanja, umjetnosti i kulture, Sergej Baburin.

Prvi Rusko-balkanski samit narodne diplomatije

U Voronježu je 12. novembra održan prvi Rusko-balkanski samit narodne diplomatije u organizaciji Rusko-balkanskog centra za javnu diplomatiju. Na samitu su obrađena pitanja o  kulturnoj, ekonomskoj, duhovnoj i naučnoj saradnji, do bezbjednosnih pitanja.

Među učesnicima su bili Leonid Ivašov – predsjednik Akademije za geopolitičke probleme, Živadin Jovanović – bivši ministar spoljnih poslova Jugoslavije, Goran Petronijević – advokat, Džambulat Umarov – ministar za nacionalna pitanja, štampu i spoljne poslove Čečenske Republike, Zmago Jelinčić – lider Slovenačke nacionalne stranke i poslanik u parlamentu Slovenije, kao i mnoge druge značajne ličnosti.

Vladislav Bojović – član Predsjedništva DNP i funkcioner DF, te Gojko Raičević, urednik portala IN4S i predsjednik Saveza za vojnu neutralnost Crne Gore  predstavljali su Crnu Goru. Gojko Raičević je tom prilikom istakao da je prostor sa najvećom koncentracijom rusofila danas okupiran od strane NATO. Bojović je rekao da prisustvo Rusije na Balkanu predstavlja znak očuvanja tradicionalnih vrijednosti, pravoslavne duhovnosti i kulturnog identiteta slovenskih naroda, uz podršku očuvanju suvereniteta balkanskih zemalja.

Posjeta Čečeniji

Interesantan susret desio se tokom posjete balkanskih novinara Čečeniji. Predsjednik pokreta Besmrtni puk, Igor Damjanović gostovao je na Prvom programu TV Grozni, a potom se sreo sa predsjednikom Ramzanom Kadirovim, čovjekom koji je, po njegovim riječima, Čečeniji donio mir, stabilnost i ekonomski progres. Poznato je da je Čečenija pod Kadirovim postala crna tačka na planeti po pitanju ljudskih prava. Ramzan Kadirov je iskoristio ruski novac da digne Republiku iz ruševina rata, a u zamjenu položio svoju vjernost Vladimiru Putinu.

Tokom posjete Čečeniji Damjanović je intervjuisao generala Aptija Alaudinova, načelnika policije i zamjenika ministra unutrašnjih poslova Čečenske Republike. Intervju koji veliča Alaudinova krije činjenicu da je riječ o čovjeku koji je, po mnogim svjedočenjima, lično učestvovao u brojnim mučenjima političkih zatvorenika u toj ruskoj kavkaskoj federalnoj republici, poznatoj po mnogim kršenjima ljudskih prava.

U petnaestak dana boravka, proruski aktivisti iz Crne Gore bili su učesnici raznih događaja koje je organizovala Ruska Federacija. Uočljive su aktivne mjere i propagandne kampanje koje Rusija intenzivno sprovodi na Zapadnom Balkanu, naročito u Crnoj Gori. Važno pitanje je šta je krajnji cilj tog djelovanja?