DFC Policy Brief #2

Drugi DFC Policy Brief, autora mr Jakše Backovića, analizira bezbjednosne propuste korisnika prilikom korišćenja interneta i društvenih mreža. Posebna pažnja je usmjerena na zamke kojima su izloženi građani Crne Gore u sajber prostoru, te opasnosti po njihove lične podatke.  U dokumentu se navodi kako zloupotreba ličnih podataka može rezultirati sajber incidentom, koji ultimativno predstavlja prijetnju po ličnost korisnika, funkcionalnost njegove radne okoline ili eventualni finansijski gubitak. Opisani su različiti incidenti (BEC/CEO prevare; ransomver napadi; ucjene seksualnim sadržajem; prevare prilikom onlajn kupovine itd.) i predloženi su adekvatni načini postupanja. Kao izrazito efikasne mjere zaštite ličnosti i ličnih podataka prilikom korišćenja interneta i društvenih mreža izdvojene su sljedeće: edukacija korisnika interneta; prevencija sajber incidenata kroz uspostavljanje releventnih SOP-ova, dodatne mjere zaštite uređaja korišćenjem antivirus i antimalver programa kao i redovno ažuriranje korisničkog sistema.

Dokument možete preuzeti na LINKU.

O visokoj pozicioniranosti teme bezbjednosti na internetu, naročito u okrilju država NATO-a, govori i činjenica da su 2016. godine države članice na Samitu NATO u Varšavi prepoznali sajber prostor kao četvrti domen operacija unutar kojeg se države moraju braniti na efekasan način, isto onako kako to čine u vazduhu, na zemlji i moru. To je takođe prepoznala i naša država Crna Gora, pa je Programom rada Vlade za 2021. godinu kao peti ključni prioritet postavila digitalnu transformaciju, a u okviru nje aktivnosti na podizanju nivoa svjesti, pripremljenosti i reagovanja u cilju jačanja informacione bezbjednosti.

Država Crna Gora je 2005. godine potpisala Konvenciju o kompjuterskom kriminalu i time se obavezala da će sve preporuke iz pomenute Konvencije implementirati u svoje zakonodavstvo. Zakon o informacionoj bezbjednosti Crne Gore objavljen je 2010. godine i u skladu sa njim formiran je CIRT tim (eng. Computer Incident Response Team) koji je zadužen za odgovor na računarsko-bezbjednosne incidente u sajber prostoru Crne Gore. Navedeni tim je osnovan 2012. godine kao dio zajedničkog projekta Vlade Crne Gore i Međunarodne telekomunikacione unije (ITU) i trenutno je pozicioniran u Direkciji za zaštitu tajnih podataka. Prvi Zakon o elektronskim komunikacijama je objavljen 2013. godine i on uređuje način upravljanja i korišćenja elektronskih komunikacionih mreža; uslove i način obavljanja djelatnosti u oblasti elektronskih komunikacija, kao i druga pitanja od značaja za elektronske komunikacije. Usvojene su ključne strategije: Strategija nacionalne bezbjednosti, Strategija odbrane Crne Gore, Strategija o sajber bezbjednosti za period 2022-2026. godine, Strategija sajber bezbjednosti Vojske Crne Gore 2019-2022. godine, što govori o ozbiljnosti pristupa i naporima države Crne Gore u cilju podizanja svijesti o datoj problematici kod službenika javne uprave i šire.

Sve ove aktivnosti neophodno je da prati kontinuirano podizanje nivoa svijesti i digitalne pismenosti građana Crne Gore, počev od ranog školskog uzrasta treće dobi korisnika modernih digitalnih tehnologija. Naročito su istaknuti napori države Crne Gore i njenih nadležnih institucijama u kreiranju čvrste legislativne osnove u ovom domenu i stavljanja digitalnih tehnologija u fokus budućih generacija.        

DFC Policy Brief-ovi analiziraju različite aspekte medijskog okruženja, borbu protiv dezinformacija, stranog malignog uticaja i drugih aktivnosti manipulacije informacijama, nudeći konkretne preporuke. Briefovi će biti kreirani u saradnji sa različitim stručnjacima iz zemlje i šireg regiona koji će pružiti dodatni uvid i perspektivu problematike, što će doprinijeti stvaranju i učvršćivaju mreže saradnika koja će održavati i širiti svijest o problemu. Novi broj će izlaziti na svaka dva mjeseca u saradnji sa novim autorom.