Izlaznost na izborima
#izboriCG 📢ODZIV: Na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori, koji su danas održani, biračko pravo iskoristilo je 409 880 građana, odnosno 75.9% od ukupnog broja birača.
➡️Na parlamentarnim izborima 2016. godine izlasnost do 20 sati je bila 73.4 %, a 2012. godine 70.6 %.— CDT_CrnaGora (@CDT_CrnaGora) August 30, 2020
Prva projekcija rezultata
CeMI: DPS-u 34,2, Za budućnost CG 33,7
Pogledatje prve projekcije rezultata izbora koje je saopštio Centar za monitoring i istraživanje.
Pogledajte prve preliminarne projekcije rezultata koje je objavio Centar za monitoring i istraživanje – CeMI
Posted by Digital Forensic Center – DFC on Sunday, August 30, 2020
Izlasnost do 19 sati
CeMI: Do 19 sati glasalo 74,9% birača
Centar za monitoring saopštio je da je do 19 sati na parlamentarnim izborima glasalo 74,9 odsto birača, što je 3,3% odsto više nego u odnosu na isti period sa prošlih parlamentarnih izbora.
# ZaFerIzbore2020 #TURNOUT 74,9 % of voters voted by 19:00 PM #RegionPodgorica 77,7 % #North 75 % #South 71, 2 % pic.twitter.com/y9RBhsLZ39
— CeMI (@CeMI_ME) August 30, 2020
Vojnici VCG nisu demonstrativno predali oružje
Ministarstvo odbrane CG demantuje pisanja Sputnika
Reagovanje na lažnu informaciju @SputnikInt
9️⃣ pripadnika #VCG, koji se nalaze na zadatku ispomoći graničnoj policiji u rejonu Rožaja, jutros je omogućeno da glasaju u Nikšiću. Njima je organizovan prevoz do mjesta glasanja, nakon čega su se uputili nazad na radno mjesto. 1/4 pic.twitter.com/lyI0uiWBrJ— Defence MNE (@defence_mne) August 30, 2020
Izlaznost do 18 sati
CDT: Do 18 sati glasalo je 70,5% birača
Do 18 časova na birališta je izašlo 70.5% birača, odnosno 380 700 građana sa pravom glasa, objavio je Centar za demokratsku tranziciju. To je za pet odsto više nego na parlamentarnim izborima 2016. godine kada je izlaznost u istom vremenskom periodu iznosila 65.5%.
Sajt biraci.me na udaru hakera
MUP: Portal www.biraci.me meta je DDoS napada zbog kojih mu je otežan pristup
Ministarstvo unutrašnjih poslova, kako su saopšti preduzima aktivnosti na otklanjanju smetnji u radu tog servisa, putem kojeg glasač može provjeriti na koje je biračko mjesto upisan.
Podsjećaju birače da podatke o biračkom mjestu na kojem glasaju, iz zaključenog biračkog spiska, mogu dobiti pozivom na broj 19820 – „Call-centar“ Ministarstva unutrašnjih poslova.
“Pozivanjem ovog broja i saopštavanjem ličnih podataka (ime i prezime, datum rođenja i ime roditelja) ili jedinstvenog matičnog broja, građanin će od operatera dobiti informaciju o tome da li je upisan u birački spisak i na kojem biračkom mjestu glasa”, podsjetili su iz MUP-a.
Jedinstveni broj 19820 je besplatan i dostupan za sve korisnike mobilne i fiksne telefonije u Crnoj Gori.
Izlaznost do 17 sati
CEMI: Do 17 sati glasalo je 68,4 odsto od upisanih u birački spisak. U Podgorici 70,9 odsto, na sjeveru 63,9 i na jugu 69,6 odsto birača.
Pogledajte procjenu koliko je građana ostvarilo biračko pravo 🗳️🗳️🗳️ do 17h. #izboriCG #izboripodlupom pic.twitter.com/xgxfRzGdRP
— Digital Forensic Center – DFC (@dfcmedotme) August 30, 2020
Izlaznost do 16 sati
CDT: Do 16 sati glasalo je 65,1% od upisanih birača, devet odsto više nego u istom periodu 2016.
Pogledajte nove podatke o izlaznosti. #izboripodlupom #izboricg
Posted by Digital Forensic Center – DFC on Sunday, August 30, 2020
Sajtovi DIK-a i Skupštine na meti hakera
Predsjednik Državne izborne komisije (DIK) Aleksa Ivanović je kazao su sajtovi Skupštine i DIK-a jutros bili na meti hakera.
Napad je trajao jutros od 8 sati i 39 minuta do 10 sati i 7 minuta i dolazio je van Crne Gore.
“Pravovremenom reakcijom svim nadležnih službi sada sistem nesmetano funkcioniše”, kazao je Ivanović.
Nepoštovanje distance na pojedinim biralištima
Na pojedinim biračkim mjestima ne poštuje se fizička distanca
Ispred pojedinih biračkih mjesta su velike gužve i ne poštuje se propisana distanca, objavili su iz Centra za demokratsku tranziciju. Ta organizacija je pozvala biračke odbore da red za ulazak na biračko mjesto organizuju na način da postoji rastojanje od najmanje dva metra u skladu sa preporukama NKT-a i Tehničkim preporukama DIK.
#izboriCG Ispred pojedinih biračkih mjesta su velike gužve i ne poštuje se propisana distanca. CDT poziva biračke odbore da red za ulazak na biračko mjesto organizuju na način da postoji rastojanje od najmanje dva metra u skladu sa preporukama NKT-a i Tehničkim preporukama DIK. pic.twitter.com/Rp09iYQiBM
— CDT_CrnaGora (@CDT_CrnaGora) August 30, 2020
Danas se održavaju parlamentarni izbori u Crnoj Gori
U Crnoj Gori danas se održavaju parlamentarni izbori na kojima učestvuje šest koalicija i pet političkih partija. Birališta se otvaraju u sedam, a zatvaraju u 20 časova. Pravo glasa ima 540.026 građana.
Lažna izjava Emanuela Makrona
Na društvenim mrežama večeras se pojavila lažna vijest da je predsjednik Francuske, Emanuel Makron, pozvao Crnogorce da na sjutrašnjim izborima glasaju za opoziciju.
Više profila je objavilo fotografiju sa sajta politika.rs. DFC je analizom utvrdio da ta vijest ne postoji na tom mediju, da je riječ o foto-montaži kao da i je posljednja objava na sajtu politika.rs o Makronu od petka kada je prenijeta njegova izjava o situaciji u Bjelorusiji kao i mogućoj interveniciji Rusije u toj zemlji.
Lažni profil Slavka Perovića na Tviteru
Na Tviteru se večeras pojavio lažni profil osnivača i dugogodišnjeg predsjednika Liberalnog saveza Crne Gore, Slavka Perovića. Njegovu objavu prenijele su opozicione političke partije, mediji i aktivisti na društvenim mrežama
Njegovu objavu prenijele su opozicione političke partije, mediji i aktivisti na društvenim mrežama. Analizom smo utvrdili da je lažni profil kreiran danas oko 16 sati, kao i da gospodin Perović već duže nije aktivan na društvenim mrežama i ne koristi mobilni telefon. Jedini profil koji je Perović aktivno koristio na Tviteru kreiran je 2013, a na njemu nije bio objava već šest godina.
DFC je utvrdio da je profil Slavka Perovića koji se danas pojavio na Tviteru lažan. Pozivamo @DemokrateCG da uklone objavu koju su podijeli sa tog lažnog profila, radi istinitog informisanja javnosti. pic.twitter.com/QHJumTJ7O3
— Digital Forensic Center – DFC (@dfcmedotme) August 29, 2020
Upozorenje Ambasade SAD na dan izbora
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici upozorila je državljane SAD u Crnoj Gori na mogućnost masovnih okupljanja sutra, na dan izbora i predlažila svojim državljanima da izbegavaju demonstracije i između ostalog, i da budu nevidljivi.
„Crna Gora će održati državne parlamentarne izbore 30. avgusta. Imajte u vidu mogućnost velikih gužvi i okupljanja i da mirne demonstracije mogu postati nasilne. Globalna kovid-19 pandemija stvara dodatnu bezbjedonosnu zabrinutost“, navode iz Ambasade SAD.
Ambasada predlaže svojim državljanima da izbjegavaju demonstracije, da budu oprezni ako se neočekivano nađu u blizini okupljanja većeg broja ljudi ili protesta, da prate objave u lokalnim medijima, budu neprimjetni, nose maske na otvorenom prostoru i održavaju socijalnu distancu kako bi izbjegli mogućnost zaraze.
U Crnu Goru nije moguće ući iz Srbije bez PCR testa
Glas javnosti objavio je lažnu vijest da je u Crnu Goru moguće ući iz Srbije bez PCR testa.
Iz koalicije "Mir je naša je nacija" tvrde: RTCG krši izbornu tišinu
Iz ove koalicije saopštili su da se u toku jedne emisije na Javnom servisu u donjem dijelu ekrana emituje pokretna traka "koja prvo sadrži informacije da je počela izborna tišina, a odmah nakon toga saopštenje Đukanovića, nosioca izborne liste DPS-a pod naslovom „nezavisna država, uprkos otporima, konstanta je našeg istorijskog identiteta“."
MIR JE NAŠA NACIJA" : RTCG KRŠI IZBORNU TIŠINU
❗"MIR JE NAŠA NACIJA" : RTCG KRŠI IZBORNU TIŠINU🔴Nacionalni javni servis RTCG nakon otvorene podrške DPS režimu tokom predizborne kampanje i potpune pristrasnosti u izvještavanju, sada krši i izbornu tišinu. Javnosti stavljamo na uvid video koji svjedoči da se u toku emisije na RTCG u donjem dijelu ekrana emituje pokretna traka koja prvo sadrži informacije da je počela izborna tišina, a odmah nakon toga saopštenje Đukanovića, nosioca izborne liste DPS-a pod naslovom „nezavisna država, uprkos otporima, konstanta je našeg istorijskog identiteta“.🔴Dakle, u pitanju je veoma visok stepen neprofesionalnosti, pristrasnosti, zloupotrebe Nacionalnoj javnog servisa u partijske svrhe i sprovođenja predizborne kampanje u toku izborne tišine.🔴U momentima kada druge izborne liste poštuju izbornu tišinu, RTCG nastavlja da kao zaštitnike države predstavlja one koji su državu uništili, opljačkali i ponizili. Uvjereni smo da sve zloupotrebe javnih resursa neće pomoći autokratskom režimu da izbjegne neminovan izborni poraz u nedelju 30. avgusta.
Posted by Aleksa Becic – Demokrate – Demokratska Crna Gora on Saturday, August 29, 2020
Noćas počinje izborna tišina
Danas u ponoć u Crnoj Gori počinje izborna tišina uoči parlamentarnih izbora u nedelju.
U Agenciji za elektonske medije (AEM) očekuju da svi elektronski mediji poštuju propisane obaveze tokom predizborne tišine koja počinje večeras u ponoć.
AEM je podsjetio sve elektronske medije koji emituju program u Crnoj Gori na odredbe Pravilnika o pravima i obavezama emitera za parlamentarne izbore i Pravilnika o pravima i obavezama emitera za lokalne izbore koji će biti održani u nedjelju.
Oni su upozorili da u periodu predizborne tišine nije dozvoljeno emitovanje medijskog predstavljanja podnosilaca izbornih lista i kandidata sa izbornih lista.
Iz Agencije su podsjetili i da za vrijeme predizborne tišine nije dozvoljeno političkog oglašavanja, objavljivanja procjena rezultata glasanja, slogana ili simbola kandidata.
Navodi se da nije dozvoljeno ni objavljivanje rezultata ispitivanja javnog mnjenja, drugih istraživanja i analiza u vezi sa opredjeljenjem birača u pogledu procjene rezultata izbora.
Dozvoljen izlazak iz samoizolacije radi glasanja
Građani koji su u karantinu ili samoizolaciji, a mjera im je određena prilikom ulaska u zemlju ili jer su kontakt potvrđenog slučaja, mogu da izađu u periodu od sedam do 20 sati kako bi ostvarili biračko pravo.
Obavezno je pridržavanje svih propisanih mjera (nošenje zaštitne maske, fizička udaljenost od dva metra, dezinfekcija ruku i dr.)
To je navedeno u naredbi, koju je na predlog Instituta za javno zdravlje (IJZ) noćas donijelo Ministarstvo zdravlja, a u koju je Tevizija Vijesti imala uvid.
DIK: Osiguraćemo bezbjedno i nesmetano glasanje
Državna izborna komisija (DIK) pozvala je građane da imaju puno povjerenje u sve organe za sprovođenje izbornog procesa koji će im, kako je saopšteno, obezbijediti nesmetano i bezbjedno ostvarivanje biračkog prava.
Predsjednik DIK-a Aleksa Ivanović za TVCG objasnio je kako će se sprovoditi glasanje putem pisma, nakon što je Ustavni sud ukinuo prebivalište kao uslov za ostarivanje biračkog prava na taj način.Pozivamo građane da imaju puno povjerenje u sve organe za sprovođenje izbornog procesa, koji će im obezbijediti da nesmetano i u mirnoj atmoferi ostvare svoje biračkog prava, naveo je Ivanović. Nakon što je Ustavni sud ukinuo prebivalište kao uslov za glasanje putem pisma DIK je donio preporuke kako bi to trebalo da izgleda u praksi.
Veljović: Pojedinci i grupe planiraju izazivanje incidenata i nemira na dan izbora
Policija raspolaže operativnim podacima da pojedinci i grupe planiraju izazivanje incidenata i nemira na sami dan parlamentarnih izbora, saopštio je direktor Uprave policije, Veselin Veljović.
“Naša saznanja ukazuju da ova lica preko društvenih mreža i drugih kanala zagovaraju da tokom glasanja i nakon zatvaranja biračkih mjesta građani izađu na ulice, izazivaju nemire i narušavaju javni red”, navodi Veljović.
Policija će, poručuje on, u svim gradovima odlučno i odgovorno postupati.
“Oni koji budu pokušali da ispolje destruktivno i ekstremno ponašanje, izazovu građansku nestabilnost i krše zakonske propise biće spriječeni i snosiće odgovornost. Pozivam građane da svi zajedno podijelimo odgovornost i sačuvamo građanske i civilizacijske vrijednosti društvene zajednice kao zajedničko dobro i interes svakog pojedinca i porodice”, kazao je Veljović.
Portal Udar – od anoninmih dezinformacija do teorija zavjere
Digitalni forenzički centar analizirao je tekstualne i video objave portala Udar, njihovo djelovanje na društvenim mrežama kao i ko je registrovao taj medij na internetu.
Portal Udar od svog pojavljivanja uglavnom objavljuje neprovjerene informacije, gotovo uvijek se pozivajući na neimenovane izvore, a više od mjesec nakon prvih objava taj medij i dalje nema impresum, iako ga na to zakon obavezuje. Digitalni forenzički centar analizirao je tekstualne i video objave portala Udar, njihovo djelovanje na društvenim mrežama kao i ko je registrovao taj medij na internetu.
Iako su najavljivali objavu strogo čuvanih informacija, crnogorska javnost dobila je sadržaj koji se uglavnom sastoji od etiketiranja i anonimnog optuživanja političara, partija i drugih ljudi iz javnog života bez navođenja autora i dokaza, a u objavama se najčešće pozivaju na dobro obaviještene, neimenovane izvore.
Pročitajte našu analizu.
LAŽNA VIJEST: Objavnljeno lažno istraživanje javnog mnjenja na Fejsbuku
Na društvenim mrežama večeras se pojavilo novo lažno istraživanje javnog mnjenja. U objavi se navodi da je agencija IPSOS sprovela istraživanje za potrebe jedne partije u avgustu.
Iz agencije Ipsos Montenegro za DFC su kazali da nije riječ o njihovom istraživanju, podsećajući da ovo nije prvi put da se ime njihove agencije zloupotrebljava. 👇👇
“U posljednje vrijeme se pojavljuju lažni podaci istraživanja pripisanih Ipsosu u kojima se pozivaju na navodno istraživanje naše agencije u ‘koje su imali uvid’. Imajući u vidu da podaci navedeni u ovim člancima ne odgovaraju podacima nijednog istraživanja Ipsosa, iako je korišćen naš logo, trebalo bi objaviti demanti informacija”, kazao je izvršni direktor Ipsosa za Crnu Goru, Vladimir Raičević.
On je apelovao na sve medije da provjere verodostojnost i tačnost podataka prije nego ih objave, ili da objave takve podatke navodeći kao izvor onoga od koga su ih dobili, bez zloupotrebe imena Ipsos.
“Osim toga, Ipsos kada objavljuje podatke istraživanja po pravilu objavljuje uz interpretaciju nekoga od ovlašćenih istraživača Ipsosa ili ih objavljuje na svom sajtu”, poručuje Raičević.
Picula i Bilčik o izborima u CG: Građani da slobodno glasaju i koriste ustavna prava bez ograničenja
Država mora obezbijediti da građani slobodno glasaju i koriste svoja ustavna prava bez ograničenja, saopštili su hrvatski poslanik u Evropskom parlamentu (EP) i izvjestilac EP za Crnu Goru Tonino Picula, i Vladimir Bilčik, poslanik i šef delegacije EP u toj zemlji.
Crnogorske institucije uoči parlamentarnih izbora koji se održavaju 30. avgusta ove godine imaju veliku odgovornost. Sprovođenje izbora tokom pandemije izazovan je zadatak u cijeloj Evropi. Država mora osigurati da građani slobodno glasaju i koriste svoja ustavna prava bez ograničenja, istovremeno poštujući stroge zdravstvene preporuke i smjernice za zaštitu njihove bezbjednosti. Ovim putem pozivamo crnogorske vlasti da učine sve što je u njihovoj moći kako bi nadolazeće izbore organizirali u cijelosti u skladu s međunarodnim standardima za slobodne i poštene izbore”, istakli su Picula i Bilčik.
“Kao zalog solidarnosti, tokom ovih teških vremena, EU je osigurala do sad nezapamćenu zdravstvenu i finansijsku pomoć Crnoj Gori. Svim građanima Crne Gore želimo mirne i sigurne izbore 30. avgusta”, zaključili su.
Zaključen birački spisak, slijedi dodatna provjera
Ministarstvo unutrašnjih poslova donijelo je rješenje o zaključenju biračkog spiska, na kojem se, kako je saopšteno, nalazi 540.026 birača.
Ekspertski tim će 25. avgusta početi sa dodatnom provjerom biračkog spiska, upotrebom sistema za automatsku identifikaciju otisaka prstiju (AFIS), saopšteno je na današnjoj sjednici Ekspertskog tima za kontrolu tačnosti i ažurnosti biračkog spiska, kojim rukovodi ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić.
DIK odlučuje o broju glasačkih i rezervnih listića
Državna izborna komisija (DIK) usvojiće danas odluke o broju glasačkih i rezervnih listića za izbor poslanika u Skupštinu Crne Gore, koji će biti održani 30. avgusta.
Državna izborna komisija odlučiće danas koliko će glasačkih i rezervnih listića biti odštampano za predstojeće parlamentarne izbore. Sjednica DIK-a počeće u 17 sati. Glasački listići štampaju se u broju koji odgovara broju birača u Crnoj Gori, utvrđenom u skladu sa Zakonom o biračkom spisku.
Prema podacima koji su objavljeni 22. juna, biračko pravo u Crnoj Gori ima 541.232 građana.Štampaće se i tri odsto rezervnih glasačkih listića od ukupnog broja birača. Rezervni broj glasačkih listića čuva DIK i po potrebi na zahtjev pojedine opštinske izborne komisije, u slučaju ponavljanja izbora na pojedinim biračkim mjestima ili oštećenja glasačkog listića, zapisnički predaje ovlašćenim licima te komisije.
Aktivnosti partija i lista na Fejsbuku
Aktivnosti partija i izbornih lista na Fejsbuku u periodu od 1. do 18. avgusta
Najaktivnija partija od 1. do 18. avgusta na Fejsbuku sa 172 objave (u kontekstu izbora) bila je Demokratska Crna Gora. Najviše interakcija (222.136) imali su postovi Demokratskog fronta, dok je najviše sponzorisanih objava (140) imala Socijaldemokratska partija. Na drugom mjestu po broju sponzorisanih objava su Socijaldemokrate, a zatim slijede Demokrate (116), Građanski pokret URA (89) i Demokratska partija socijalista (71).
CEDEM: Podaci koji kruže društvenim mrežama nijesu rezultat našeg istraživanja
Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) saopštio je da podaci koji se tiču rejtinga političkih partija, a kruže društvenim mrežama i privatnim porukama, nijesu rezultat njihovog istraživanja.
“CEDEM uvijek sve svoje nalaze objavljuje javno i informiše građane i širu javnost putem medija. To je bio slučaj i sa našim poslednjim istraživanjem, čije smo nalaze predstavili na konferenciji za medije, u četvrtak, 13.avgusta. Razumljivo je da rezultati istraživanja mogu biti korisni političkim partijama tokom predizborne kampanje, međutim zloupotreba našeg imena i falsifikovanje podataka, sa ciljem prikupljanja političkih poena, zaista nijesu način”, poručuju oni.
📊❗✖️Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) informiše javnost da podaci koji se tiču rejtinga političkih partija,…
Posted by CEDEM – Centar za demokratiju i ljudska prava on Tuesday, August 18, 2020
Birački spisak: MUP provjerio 29 osoba, utvrdili da nema kršenja zakona
Koalicija „Za budućnost Crne Gore“ je tvrdila da je 29 osoba na biračkom spisku Crne Gore i Kosova
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) je izvršilo provjere 29 osoba, za koje je juče u saopštenju koalicija „Za budućnost Crne Gore“ tvrdila da su na biračkom spisku Crne Gore i Kosova, i to ministarstvo nije utvrdilo kršenje zakona Crne Gore niti u jednom od navedenih slučajeva, saopšteno je iz tog resora „Vijestima“.
„Radi istinitog i objektivnog informisanja javnosti, konstatujemo da je, izvršenim provjerama, utvrđeno da su ova lica zakonito upisana u birački spisak, da su zakonito stekla crnogorsko državljanstvo i da imaju dugogodišnje prebivalište u Crnoj Gori, a što su uslovi za osvarivanje biračkog prava u Crnoj Gori“, naveli su iz MUP-a.
#vijesti #politika Birački spisak: MUP provjerio 29 osoba, utvrdili da nema kršenja zakonahttps://t.co/k9KtMph9vD
— Vijesti (@Vijestime) August 18, 2020
Partijama za izbore 2,4 miliona
Agencija za spriječavanje korupcije objavila je koliko novca stranke i koalicije mogu dobiti iz budžeta i privatnih izvora
Za predstojeće parlamentarne izbore izdvojeno je blizu 2,4 miliona eura iz državnog budžeta, od čega će petinu, odnosno nešto više od 473 hiljade eura, podijeliti 11 partija koje se bore za mjesto u Skupštini.
To znači da je svakoj partiji, odnosno koaliciji, namijenjeno nešto više od 43 hiljade eura, pokazuju podaci o opredijeljenim sredstvima za parlamentarne i lokalne izbore u pet opština. Nakon izbora, partije i koalicije će podijeliti preostali novac, skoro 1,9 miliona eura zavisno od toga koliko osvoje mandata. To znači da je za jedan mandat namijenjeno nešto više od 23 hiljade eura.
DFC monitoring: Najviše negativnih objava o DPS-u, pozitivnih o DF-u
Digitalni forenzički centar uradio je monitoring objava o izbornim listama na portalima i Fejsbuku kako bi utvrdili njihovu zastupljenost, ključne teme u člancima kao i njihov domet na društvenim mrežama.
Najčitaniji crnogorski portali , njih šest, objavili su u prvih 15 dana avgusta 627 tekstova u kojima se pominje Demokratska partija socijalista od kojih je 63,4 odsto bilo negativno, 19,9 neutralno a 16,7 odsto pozitivno, dok su u istom periodu registrovane 284 objave o listi Za budućnost Crne Gore, od kojih je 47,8 odsto bilo pozitivno , 39,2 neutralno, a 13 odsto objavljenih tekstova o toj koaliciji bili su negativni. Pogledajte kakvi su rezultati i za ostale izborne liste.
Na jednom mjestu najvažnije (dez)informacije o predstojećim parlamentarnim izborima!
Izvor
Izlaznost na izborima
30.08.2020. 21:02
Izvor
Prva projekcija rezultata
30.08.2020. 21:15
CeMI: DPS-u 34,2, Za budućnost CG 33,7
CeMI: DPS-u 34,2, Za budućnost CG 33,7
Izvor
Izlasnost do 19 sati
30.08.2020. 19:17
CeMI: Do 19 sati glasalo 74,9% birača
CeMI: Do 19 sati glasalo 74,9% birača
Izvor
Vojnici VCG nisu demonstrativno predali oružje
30.08.2020. 18:58
Ministarstvo odbrane CG demantuje pisanja Sputnika
Ministarstvo odbrane CG demantuje pisanja Sputnika
Izvor
Izlaznost do 18 sati
30.08.2020. 18:25
CDT: Do 18 sati glasalo je 70,5% birača
CDT: Do 18 sati glasalo je 70,5% birača
Izvor
Sajt biraci.me na udaru hakera
30.08.2020. 17:44
MUP: Portal www.biraci.me meta je DDoS napada zbog kojih mu je otežan pristup
MUP: Portal www.biraci.me meta je DDoS napada zbog kojih mu je otežan pristup
Izvor
Izlaznost do 17 sati
30.08.2020. 17:17
CEMI: Do 17 sati glasalo je 68,4 odsto od upisanih u birački spisak. U Podgorici 70,9 odsto, na sjeveru 63,9 i na jugu 69,6 odsto birača.
CEMI: Do 17 sati glasalo je 68,4 odsto od upisanih u birački spisak. U Podgorici 70,9 odsto, na sjeveru 63,9 i na jugu 69,6 odsto birača.
Izvor
Izlaznost do 16 sati
30.08.2020. 16:17
CDT: Do 16 sati glasalo je 65,1% od upisanih birača, devet odsto više nego u istom periodu 2016.
CDT: Do 16 sati glasalo je 65,1% od upisanih birača, devet odsto više nego u istom periodu 2016.
Izvor
Sajtovi DIK-a i Skupštine na meti hakera
30.08.2020. 13:57
Predsjednik Državne izborne komisije (DIK) Aleksa Ivanović je kazao su sajtovi Skupštine i DIK-a jutros bili na meti hakera.
Predsjednik Državne izborne komisije (DIK) Aleksa Ivanović je kazao su sajtovi Skupštine i DIK-a jutros bili na meti hakera.
Izvor
Nepoštovanje distance na pojedinim biralištima
30.08.2020. 11:55
Na pojedinim biračkim mjestima ne poštuje se fizička distanca
Na pojedinim biračkim mjestima ne poštuje se fizička distanca
Izvor
Danas se održavaju parlamentarni izbori u Crnoj Gori
30.08.2020. 07:07
U Crnoj Gori danas se održavaju parlamentarni izbori na kojima učestvuje šest koalicija i pet političkih partija. Birališta se otvaraju u sedam, a zatvaraju u 20 časova. Pravo glasa ima 540.026 građana.
U Crnoj Gori danas se održavaju parlamentarni izbori na kojima učestvuje šest koalicija i pet političkih partija. Birališta se otvaraju u sedam, a zatvaraju u 20 časova. Pravo glasa ima 540.026 građana.
Izvor
Lažna izjava Emanuela Makrona
29.08.2020. 22:44
Na društvenim mrežama večeras se pojavila lažna vijest da je predsjednik Francuske, Emanuel Makron, pozvao Crnogorce da na sjutrašnjim izborima glasaju za opoziciju.
Na društvenim mrežama večeras se pojavila lažna vijest da je predsjednik Francuske, Emanuel Makron, pozvao Crnogorce da na sjutrašnjim izborima glasaju za opoziciju.
Izvor
Lažni profil Slavka Perovića na Tviteru
29.08.2020. 21:45
Na Tviteru se večeras pojavio lažni profil osnivača i dugogodišnjeg predsjednika Liberalnog saveza Crne Gore, Slavka Perovića. Njegovu objavu prenijele su opozicione političke partije, mediji i aktivisti na društvenim mrežama
Na Tviteru se večeras pojavio lažni profil osnivača i dugogodišnjeg predsjednika Liberalnog saveza Crne Gore, Slavka Perovića. Njegovu objavu prenijele su opozicione političke partije, mediji i aktivisti na društvenim mrežama
Izvor
Upozorenje Ambasade SAD na dan izbora
29.08.2020. 19:50
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici upozorila je državljane SAD u Crnoj Gori na mogućnost masovnih okupljanja sutra, na dan izbora i predlažila svojim državljanima da izbegavaju demonstracije i između ostalog, i da budu nevidljivi.
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici upozorila je državljane SAD u Crnoj Gori na mogućnost masovnih okupljanja sutra, na dan izbora i predlažila svojim državljanima da izbegavaju demonstracije i između ostalog, i da budu nevidljivi.
Izvor
Fejsbuk uklonio lažne vijesti
29.08.2020. 17:44
Nakon što je DFC otkrio da je više beogradskih tabloida objavilo lažnu vijest da se u Crnu Goru iz Srbije može ući bez PCR testa, Fejsbuk je reagovao i označio objave tih medija kao lažne informacije.
Nakon što je DFC otkrio da je više beogradskih tabloida objavilo lažnu vijest da se u Crnu Goru iz Srbije može ući bez PCR testa, Fejsbuk je reagovao i označio objave tih medija kao lažne informacije.
Izvor
U Crnu Goru nije moguće ući iz Srbije bez PCR testa
29.08.2020. 14:37
Glas javnosti objavio je lažnu vijest da je u Crnu Goru moguće ući iz Srbije bez PCR testa.
Glas javnosti objavio je lažnu vijest da je u Crnu Goru moguće ući iz Srbije bez PCR testa.
Izvor
Iz koalicije "Mir je naša je nacija" tvrde: RTCG krši izbornu tišinu
29.08.2020. 11:43
Iz ove koalicije saopštili su da se u toku jedne emisije na Javnom servisu u donjem dijelu ekrana emituje pokretna traka "koja prvo sadrži informacije da je počela izborna tišina, a odmah nakon toga saopštenje Đukanovića, nosioca izborne liste DPS-a pod naslovom „nezavisna država, uprkos otporima, konstanta je našeg istorijskog identiteta“."
Iz ove koalicije saopštili su da se u toku jedne emisije na Javnom servisu u donjem dijelu ekrana emituje pokretna traka "koja prvo sadrži informacije da je počela izborna tišina, a odmah nakon toga saopštenje Đukanovića, nosioca izborne liste DPS-a pod naslovom „nezavisna država, uprkos otporima, konstanta je našeg istorijskog identiteta“."
Izvor
Noćas počinje izborna tišina
28.08.2020. 14:33
Danas u ponoć u Crnoj Gori počinje izborna tišina uoči parlamentarnih izbora u nedelju.
Danas u ponoć u Crnoj Gori počinje izborna tišina uoči parlamentarnih izbora u nedelju.
Izvor
Dozvoljen izlazak iz samoizolacije radi glasanja
28.08.2020. 09:09
Građani koji su u karantinu ili samoizolaciji, a mjera im je određena prilikom ulaska u zemlju ili jer su kontakt potvrđenog slučaja, mogu da izađu u periodu od sedam do 20 sati kako bi ostvarili biračko pravo.
Građani koji su u karantinu ili samoizolaciji, a mjera im je određena prilikom ulaska u zemlju ili jer su kontakt potvrđenog slučaja, mogu da izađu u periodu od sedam do 20 sati kako bi ostvarili biračko pravo.
Izvor
DIK: Osiguraćemo bezbjedno i nesmetano glasanje
28.08.2020. 07:43
Državna izborna komisija (DIK) pozvala je građane da imaju puno povjerenje u sve organe za sprovođenje izbornog procesa koji će im, kako je saopšteno, obezbijediti nesmetano i bezbjedno ostvarivanje biračkog prava.
Državna izborna komisija (DIK) pozvala je građane da imaju puno povjerenje u sve organe za sprovođenje izbornog procesa koji će im, kako je saopšteno, obezbijediti nesmetano i bezbjedno ostvarivanje biračkog prava.
Izvor
DFC infografik
26.08.2020. 12:10
Pogledajte koji su lideri ili nosioci izbornih lista tokom avgusta najviše pominjani na Fejsbuku, kao i koliko je interakcija👍 ❤️😡bilo na tim objavama.
Pogledajte koji su lideri ili nosioci izbornih lista tokom avgusta najviše pominjani na Fejsbuku, kao i koliko je interakcija👍 ❤️😡bilo na tim objavama.
Izvor
Veljović: Pojedinci i grupe planiraju izazivanje incidenata i nemira na dan izbora
26.08.2020. 12:01
Policija raspolaže operativnim podacima da pojedinci i grupe planiraju izazivanje incidenata i nemira na sami dan parlamentarnih izbora, saopštio je direktor Uprave policije, Veselin Veljović.
Policija raspolaže operativnim podacima da pojedinci i grupe planiraju izazivanje incidenata i nemira na sami dan parlamentarnih izbora, saopštio je direktor Uprave policije, Veselin Veljović.
Izvor
Portal Udar – od anoninmih dezinformacija do teorija zavjere
25.08.2020. 19:15
Digitalni forenzički centar analizirao je tekstualne i video objave portala Udar, njihovo djelovanje na društvenim mrežama kao i ko je registrovao taj medij na internetu.
Digitalni forenzički centar analizirao je tekstualne i video objave portala Udar, njihovo djelovanje na društvenim mrežama kao i ko je registrovao taj medij na internetu.
Izvor
LAŽNA VIJEST: Objavnljeno lažno istraživanje javnog mnjenja na Fejsbuku
23.08.2020. 20:48
Na društvenim mrežama večeras se pojavilo novo lažno istraživanje javnog mnjenja. U objavi se navodi da je agencija IPSOS sprovela istraživanje za potrebe jedne partije u avgustu.
Na društvenim mrežama večeras se pojavilo novo lažno istraživanje javnog mnjenja. U objavi se navodi da je agencija IPSOS sprovela istraživanje za potrebe jedne partije u avgustu.
Izvor
Picula i Bilčik o izborima u CG: Građani da slobodno glasaju i koriste ustavna prava bez ograničenja
21.08.2020. 13:15
Država mora obezbijediti da građani slobodno glasaju i koriste svoja ustavna prava bez ograničenja, saopštili su hrvatski poslanik u Evropskom parlamentu (EP) i izvjestilac EP za Crnu Goru Tonino Picula, i Vladimir Bilčik, poslanik i šef delegacije EP u toj zemlji.
Država mora obezbijediti da građani slobodno glasaju i koriste svoja ustavna prava bez ograničenja, saopštili su hrvatski poslanik u Evropskom parlamentu (EP) i izvjestilac EP za Crnu Goru Tonino Picula, i Vladimir Bilčik, poslanik i šef delegacije EP u toj zemlji.
Izvor
Zaključen birački spisak, slijedi dodatna provjera
21.08.2020. 10:26
Ministarstvo unutrašnjih poslova donijelo je rješenje o zaključenju biračkog spiska, na kojem se, kako je saopšteno, nalazi 540.026 birača.
Ministarstvo unutrašnjih poslova donijelo je rješenje o zaključenju biračkog spiska, na kojem se, kako je saopšteno, nalazi 540.026 birača.
Izvor
DIK odlučuje o broju glasačkih i rezervnih listića
20.08.2020. 12:22
Državna izborna komisija (DIK) usvojiće danas odluke o broju glasačkih i rezervnih listića za izbor poslanika u Skupštinu Crne Gore, koji će biti održani 30. avgusta.
Državna izborna komisija (DIK) usvojiće danas odluke o broju glasačkih i rezervnih listića za izbor poslanika u Skupštinu Crne Gore, koji će biti održani 30. avgusta.
Izvor
Aktivnosti partija i lista na Fejsbuku
19.08.2020. 15:37
Aktivnosti partija i izbornih lista na Fejsbuku u periodu od 1. do 18. avgusta
Aktivnosti partija i izbornih lista na Fejsbuku u periodu od 1. do 18. avgusta
Izvor
CEDEM: Podaci koji kruže društvenim mrežama nijesu rezultat našeg istraživanja
19.08.2020. 08:27
Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) saopštio je da podaci koji se tiču rejtinga političkih partija, a kruže društvenim mrežama i privatnim porukama, nijesu rezultat njihovog istraživanja.
Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) saopštio je da podaci koji se tiču rejtinga političkih partija, a kruže društvenim mrežama i privatnim porukama, nijesu rezultat njihovog istraživanja.
Izvor
Birački spisak: MUP provjerio 29 osoba, utvrdili da nema kršenja zakona
18.08.2020. 13:43
Koalicija „Za budućnost Crne Gore“ je tvrdila da je 29 osoba na biračkom spisku Crne Gore i Kosova
Koalicija „Za budućnost Crne Gore“ je tvrdila da je 29 osoba na biračkom spisku Crne Gore i Kosova
Izvor
Partijama za izbore 2,4 miliona
18.08.2020. 13:39
Agencija za spriječavanje korupcije objavila je koliko novca stranke i koalicije mogu dobiti iz budžeta i privatnih izvora
Agencija za spriječavanje korupcije objavila je koliko novca stranke i koalicije mogu dobiti iz budžeta i privatnih izvora
Izvor
DFC monitoring: Najviše negativnih objava o DPS-u, pozitivnih o DF-u
18.08.2020. 12:50
Digitalni forenzički centar uradio je monitoring objava o izbornim listama na portalima i Fejsbuku kako bi utvrdili njihovu zastupljenost, ključne teme u člancima kao i njihov domet na društvenim mrežama.
Digitalni forenzički centar uradio je monitoring objava o izbornim listama na portalima i Fejsbuku kako bi utvrdili njihovu zastupljenost, ključne teme u člancima kao i njihov domet na društvenim mrežama.