DFC Analiza: Kina na Zapadnom Balkanu

Aktivnosti Pekinga na unutrašnjem i međunarodnom nivou proizilaze iz doktrine i sveobuhvatnog plana prema kojem bi NR Kina do 2049. godine (100 godina od dolaska Komunističke partija na vlast) u novom tipu međunarodnih odnosa zauzela mjesto svjetske sile broj jedan. Trenutno, SAD i EU su fokusirane na rat u Ukrajini i prijetnju koju Rusija predstavlja po međunarodni poredak. Takva situacija pruža šansu Kini da proširi uticaj u svijetu i valorizuje svoje geostrateške ciljeve. Kina konstantno širi svoje globalno prisustvo, uključujući i regione u kojima tradicionalno dominiraju SAD i njeni saveznici.

Zapadni Balkan je jedan od regiona u kojima Kina nastoji da proširi svoj uticaj. Kina godinama vješto koristi politički vakuum, manjak demokratskih kapaciteta, slabiju infrastrukturu i određenu rezervisanost prema Zapadu na Zapadnom Balkanu. Time ona jača svoje prisustvo u regionu, posebno kroz inicijative Pojas i put i multilateralnu platformu saradnje između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope (China-CEEC). Kineski modus operandi jasno je profilisan primarno kroz saradnju u sklopu infrastrukturnih projekata. Nuđenjem jeftinijih usluga u odnosu na američke ili evropske konkurente, Kina obezbjeđuje saradnju sa državama regiona.

U tom smislu, Balkan predstavlja odskočnu dasku i most za širenje kineskih investicija i kreditnih linija i uspostavljanje značajnijeg ekonomskog prisustva u Evropi. Uprkos značajnom ekonomskom prisustvu na cijelom Balkanu, kineski uticaj je za sada limitiran zbog nedostatka snažne političke podrške. To se posebno pokazalo u Albaniji, ali i u Crnoj Gori, gdje je kinesko prisustvo značajno umanjeno. Takođe, zbog ruske invazije na Ukrajinu, Zapad je značajnije fokusiran na tradicionalno nestabilni Zapadni Balkan, što dodatno otežava kinesko djelovanje u regionu. Izuzetak je Srbija, gdje vladajuće strukture i mediji bliski njima predstavljaju važnu polugu u širenju kineskog uticaja. Dugogodišnje građenje bratskih odnosa između dvije zemlje od vitalnog je značaja za djelovanje Pekinga u cijelom regionu. Političke prilike u Srbiji se u velikoj mjeri reflektuju i u drugim državama, a najočigledniji primjer je BiH, odnosno njen entitet Republika Srpska.

Kina se u odnosima sa zemljama ZB predstavlja kao moćna, ali dobronamjerna svjetska sila koja ne želi da se miješa u unutrašnje stvari i snažno podržava njihovo članstvo u EU. Međutim, samo djelovanje Kine u tim zemljama u velikoj mjeri usporava procese evropskih integracija, jer su kineski projekti na Zapadnom Balkanu često opterećeni netransparentnim ugovaranjem poslova, koruptivnim radnjama, kršenjem prava radnika i ugrožavanjem životne sredine. Sve te karakteristike su u direktnoj koliziji sa Evropskim standardima i vrijednostima i otežavaju evropsku integraciju regiona.

DFC analizu Kina na Zapadnom Balkanu možete pronaći na LINKU.